Kredi kartı borcu kapatma kredisi

Bankaların son dönemlerde “kredi kartı borcu kapatma kredisi” adı altında yürüttüğü tüketiciyi yeniden borçlandırma ve ödenemez borçlara sürükleme çalışmaları bir hayli artmıştır.

Kredi kartı mağdurlarına sözde yardım etme kampanyası yaptıklarını idda eden bankalar için yep yeni bir kazanç yolu ortaya çıkmış oldu. Ülkemizde kredi kartı kullanan kişi sayısı 18 milyon ve bu 18 milyon kişinin sadece 12 milyonu kredi kartı borçlarını düzenli bir şekilde ödeyebiliyor. Ülkemizde gösteriş ve hırs yüksek seviyede olduğu için ortaya bilinçsiz kredi kartı kullanımı ve aile facialarına kadar felaketler çıkıyor.

Kredi kartı borcu kapatma kredisi mantıklı mı?

Şimdi sorarım size, bankaya 10bin tl borcunuz var, bunun asgarisi 4bin tl. Siz bu asgariyi ödeyemiyorsunuz ve ayda 2bin 3bin herneyse bişeyler ödemeye çalışıyorsunuz. 4bin tl asgariyi ödemediğiniz sürece sizin toplam borç üzerinden %7 faize tabi tutuyorlar. Yani siz aslında 10bin tl olan borcunuza 3bin tl ödeyip 700 tl daha borçlanıyorsunuz. Asgariyi ödemeyediğiniz için. Bu şekilde borcunuz hiç bitmiyor banka memnun siz memnun taa ki bu durumu farkedene kadar. Durumu farkettikten sonra 1 yıl geriye dönük hesaplamalarınızda bankaya yaklaşık 5bin tl faiz ödemenize rağmen yine de borcunuzun bitmediğini görüyorsunuz. İşte tam bu nokta da banka diyor ki gelin size kredi verelim borcunuzu krediyi ödeyerek taksit taksit ödeyin kredi kartı borcunuzu kapatın. Sonra size 10bin tl kredi verip 36 ay taksitlendiriyorlar. 4bin tl oradan faiz zaten işliyor. Hepimizin hayatında inişli çıkışlı dönemler oluyor. Bu 36 ayın 12 ayını çok rahat ödemeyi geciktirebiliriz. 12 ayda ortalama %5 gecikme faizi ödüyorsunuz. Bu da yaklaşık 1.500 tl ediyor. Yani banka her koşulda bu işten kârlı çıkıyor. Kredi kartı borcu kapatma kredisi adı altında sizi yep yeni bir borç dünyasına sokuyor. İlk etapta o borç batağından kurtulmak için bir yol gibi görünse de, Sizce bu iş mantıklı mı?

Sizlere tavsiyemiz, borç kapatma kredisi çekmek yerine kredi kartı borcu taksitlendirme hizmetimizden faydalanarak 12 ayda sadece %10 vade farkı ödeyerek bütün borcunuzdan kurtulmanızdır.

Bir Cevap Yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi