Kredi kartına borçlanma, taksitlendirme ve geri ödeme süreci

kredi kartı taksitlendirme süreciNakit para taşımanın getirdiği güvenlik sorunları bankaların getirdiği taksitle ödeme avantajları ile birleşince kredi kartı kullanımı ülkemizde giderek yaygınlaşmıştır. Bankaların da son derece kolay şekilde kredi kartı vermesiyle tüketici, bir anda aylık gelirinin çok üstünde borçlanma yetkisine sahip ulaşmıştır. Asıl tehlike ise burada başlamaktadır. Kredi kartı kullanımının en yoğun olduğu şehir istanbul olarak belirlenmiştir. Eğer kart sahibinin alışveriş harcamaları ve nakit avanslarından oluşan kredi kartı hesap özeti borcunun tamamını ödenmez ise ödemediği tutar üzerine bankaların uyguladıkları yüksek faiz sonucu bir borç döngüsü oluyor, borçlar katlanmakta ve tamamen ödenemez hale gelmektedir.

Kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi yapmak borçları toplu ödemeye çalışmaktan hem daha kolaydır hem de daha az maliyetlidir. Daha kolay olmasının sebebi borcu tek seferde ödemeye çalışmanın getireceği yükten kurtardığı içindir. Daha az masraflı ve daha kolay olması ise kredi kartı taksitlendirmesi yapmayan bir kişinin sadece hesap özeti minimum borcunu öderken borç taksitlendirmeden çok daha yüksek maliyetler getirmesidir. Böyle bir durumdaki bir tüketici için en çıkar yol çok geç olmadan bir taksitlendirme şirketinden yardım almasıdır.

Taksitlendirme işlemi yasal mı?
Tamamen yasal ve faturalı yapılan bu işlem için ödeme yapılacak kartın yasal takipte olmaması ve bu kart ya da başka bir kartta bahsi geçen borcu kapatacak kadar limit olması gerekir. İşlem sırasında taksitlendirmeyi yapan şirket borcun tamamını nakit olarak kapatır ve sonrasında 12 ay ya da müşterinin seçeceği başka bir vade ile bir taksitli bir alışveriş işlemi sonucu tüketiciyi yeniden borçlandırır. Doğal olarak anlaşılacak bu vade karşılığı bir vade farkı yansıyacaktır, ancak taksitlendirme şirketi ilave olarak başka bir hizmet bedeli almayacaktır.

İki aşamalı bu işlem sonucu taksitlendirmeyi yapan şirket tahsilâtını tamamlar ve devreden çıkar. Kart sahibi tüketici ise tekrar bankaya borçlanır ve taksit ödemelerini doğrudan doğruya bankaya yapar. Bu işlem sonucu tüketicinin ödeyeceği ilave maliyet ise bankaların uyguladıkları faiz maliyetine göre kıyaslanamayacak kadar düşük olacaktır. Bazı kredi kartı taksitlendirme şirketleri istanbul’da anlaşmalı olduğu bankalara ait kartlara ayrıca bir de taksit ertelemesi yapmaktadırlar, böylece ilk taksitin ödenmesinin de ertelenmesi mümkün olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi